Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak oddziały wojewódzkie NFZ czasami zachowują się średniowieczni feudałowie, którzy chcą zamanifestować swoją niezależność od króla i pomijając stanowisko władzy centralnej uchwalającej prawo. Tak jest właśnie z cesjami kontaktów, gdzie praktycznie każdy oddział uchwala własne zasady dotyczące przenoszenia umów. Nie jest to wprawdzie niezgodne z prawem, ale w praktyce trochę utrudnia przenoszenie kontraktów.
Dlaczego niełatwo przenieść kontrakt NFZ?
Zgodnie z art. 155 ustawy o świadczeniach, zgodę na przeniesienie umowy musi wyrazić dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ. Jest to decyzja niestety uznaniowa, co znaczy, że dyrektor może odmówić zgody na cesję kontaktu. I nie bardzo jest się gdzie od takiej decyzji odwołać. Niektórzy świadczeniodawcy próbowali odwoływać się od takich decyzji, jednak sądy administracyjne stwierdzały, że nie podlega to ich jurysdykcji. Kontrakt z NFZ jest umową cywilnoprawną i nie należy się szczególnie dziwić takiemu stanowisku sądów.
Dlatego żeby dobrze zacząć całą procedurę (i nie musieć jej kończyć już na dość zaawansowanym etapie) warto na samym początku rozeznać się jakie jest stanowisko konkretnego oddziału. Wizyta w oddziale może pomóc, ale nie zawsze. Od jednego z kierowników zajmującego się umowami ze świadczeniodawcami w OW NFZ dowiedziałem się, że lubi słuchać zespołu AC/DC (dobry gust swoją drogą). Jednak trudniej było wyciągnąć szczegółową informację jak dyrektor zapatruje się na planowaną umowę cesji.
W tym przypadku istotne było to, żeby nowy świadczeniodawca (cesjonariusz) przez co najmniej 6 miesięcy występował wraz z dotychczasowym świadczeniodawcą (cedentem) jako podwykonawca przy realizowaniu kontraktu z NFZ. Konieczne było zawarcie umowy o podwykonawstwo. Jak zgodnie z prawem zawrzeć umowę podwykonawczą przy kontrakcie z NFZ, przeczytasz tutaj.
Warto także mieć na uwadze ograniczenie możliwości zawierania umów z NFZ ze względu na art. 132 ust. 3 ustawy o świadczeniach, o czym przeczytasz na blogu “Hipokrates w sądzie“. A tak naprawdę, trzeba pamiętać też o wielu innych rzeczach. I być cierpliwym. To jest chyba najważniejsze przy przenoszeniu kontraktu zawartego z NFZ.
Autor ilustracji: DarkWorkX/Pixabay
Dodaj komentarz