Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Michał Grabiec
mar 17, 2020

Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych. Może mieć także wpływ na kształt sceny politycznej. Nie jest tajemnicą, że obecnie zwyżkuje poparcie dla urzędującej głowy państwa. Jednak jak śpiewał swego czasu Kazik, “stan wyjątkowy zawsze smaczny i zdrowy” (“Mars Napada”), więc nie będzie tak źle.

Stan zagrożenia epidemicznego

Jednak stan zagrożenia epidemicznego objawia się zwiększoną aktywnością legislacyjną parlamentu i ministra zdrowia W stosunkowo krótkim czasie mamy uchwalone:

Jest także rozporządzenie dotyczące tego, kto zapłaci za świadczenia zdrowotne udzielane w związku z zagrożeniem epidemicznym. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 marca 2020 w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Dotyczy ono podmiotów wpisanych do wykazu opracowanego przez dyrektora OW NFZ w porozumieniu z wojewodą i udzielających świadczeń zdrowotnych w związku z zagrożeniem COVID-19. Chodzi zatem o sytuację by nie pozostawić bez wsparcia finansowego szpitali, które udzielają świadczeń zdrowotnych w związku z zagrożeniem epidemicznym. Faktem jest bowiem to, że szpitale te nadal posiadają ważne kontrakty z NFZ i aktualnie ich po prostu nie wykonują. Musiało to znaleźć uregulowanie w ustawie. To zresztą nie koniec regulacji związanych z nadzwyczajną sytuacją związaną z SARS-cov 2. Będziemy w kontakcie 🙂

Natomiast o ograniczeniach praw ze strony szarego obywatela, przeczytasz na naszym drugim blogu pn. “Hipokrates w sądzie“.


Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.