Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Kontrola podmiotu leczniczego – wojewoda
Michał Grabiec
lut 04, 2020

Nie jest łatwo prowadzić podmiot wykonujący działalność leczniczą . Oprócz codziennych trudności z pacjentami czy NFZ-em, podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą może przytrafić się dobrodziejstwo kontroli ze strony organu prowadzącego rejestr – przeważnie wojewody (dla praktyk zawodowych rejestr prowadzą izby lekarskie, pielęgniarskie itp.) Bez większego trudu znajdziesz na prawnomedycznym.pl treści dotyczące kontroli prowadzonej przez Fundusz. Czas na organy prowadzące rejestr – wojewodów i ich niekiedy autorską interpretację czym jest kontrola podmiotu leczniczego.

Kontrola podmiotu leczniczego – ogólne zasady

Zgodnie z przepisami ustawy, „organ prowadzący rejestr jest uprawniony do kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie zgodności wykonywanej działalności z przepisami określającymi warunki wykonywania działalności leczniczej”. Definicja jest szeroka, być może aż za bardzo.  Kontroler działający z upoważnienia wojewody może kontrolować wiele różnych dziedzin funkcjonowania placówki medycznej.

Na przykład – każdy z podmiotów medycznych powinien wywiązywać się z obowiązków nałożonych na podstawie ustawy o odpadach. W zależności od rodzaju działalności, jej skali i organizacji, obowiązki te są różne. Jest to także  przepis „określający warunki wykonywania działalności leczniczej”. Kontroler może zatem od kierownika podmiotu leczniczego zażądać okazania umowy z odbiorcą odpadów w celu zbadania czy podmiot medyczny wywiązuje się ze swoich powinności w tym zakresie. W praktyce tego rodzaju kontroli dochodzi także do badania na przykład przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej w kontrolowanym podmiocie.

Kontrola podmiotu leczniczego – wymogi sanitarne

W zeszłym roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie warunków sanitarnych w podmiotach medycznych. Obecnie jest to Rozporządzenie ministra zdrowia (z dnia 26 marca 2019 roku) w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W praktyce niewiele różni się ono od poprzednio obowiązującego, więc jeśli spełniasz kryteria poprzedniego rozporządzenia – teraz także powinno być ok.

Kontrola podmiotu leczniczego
źródło: Pixabay

W treści rozporządzenia precyzyjnie opisano w jakie urządzenia należy wyposażyć ambulatorium, pracownię endoskopową, centralną sterylizatornię czy praktykę zawodową. Odstępstwa od tych zasad mogą być także przedmiotem zastrzeżeń w toku kontroli prowadzonej przez wojewodę.

Kontrola podmiotu leczniczego – prawidłowość wpisów w rejestrze

W praktyce, wojewodowie badają też takie aspekty działalności placówki medycznej jak prawidłowość wpisów dokonanych w RPWDL czy zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Często w wyniku takich kontroli konieczne jest przemeblowanie księgi rejestrowej, która potrafi pozostawać niezmieniana przez kilka czy kilkanaście lat.

Jak zatem widzisz, kontrola podmiotu leczniczego prowadzona przez wojewodę może dotyczyć wielu obszarów działalności. Jednak nie ma co panikować. Celem wojewody nie jest przecież zamknięcie Twojego podmiotu leczniczego. Ale warto podejść do tej kontroli (jak każdej zresztą) całkowicie na poważnie.

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.