Nie jest łatwo prowadzić podmiot wykonujący działalność leczniczą . Oprócz codziennych trudności z pacjentami czy NFZ-em, podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą może przytrafić się dobrodziejstwo kontroli ze strony organu prowadzącego rejestr – przeważnie wojewody (dla praktyk zawodowych rejestr prowadzą izby lekarskie, pielęgniarskie itp.) Bez większego trudu znajdziesz na prawnomedycznym.pl treści dotyczące kontroli prowadzonej przez Fundusz. Czas na organy prowadzące rejestr – wojewodów i ich niekiedy autorską interpretację czym jest kontrola podmiotu leczniczego.
Kontrola podmiotu leczniczego – ogólne zasady
Zgodnie z przepisami ustawy, „organ prowadzący rejestr jest uprawniony do kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie zgodności wykonywanej działalności z przepisami określającymi warunki wykonywania działalności leczniczej”. Definicja jest szeroka, być może aż za bardzo. Kontroler działający z upoważnienia wojewody może kontrolować wiele różnych dziedzin funkcjonowania placówki medycznej.
Na przykład – każdy z podmiotów medycznych powinien wywiązywać się z obowiązków nałożonych na podstawie ustawy o odpadach. W zależności od rodzaju działalności, jej skali i organizacji, obowiązki te są różne. Jest to także przepis „określający warunki wykonywania działalności leczniczej”. Kontroler może zatem od kierownika podmiotu leczniczego zażądać okazania umowy z odbiorcą odpadów w celu zbadania czy podmiot medyczny wywiązuje się ze swoich powinności w tym zakresie. W praktyce tego rodzaju kontroli dochodzi także do badania na przykład przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej w kontrolowanym podmiocie.
Kontrola podmiotu leczniczego – wymogi sanitarne
W zeszłym roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie warunków sanitarnych w podmiotach medycznych. Obecnie jest to Rozporządzenie ministra zdrowia (z dnia 26 marca 2019 roku) w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W praktyce niewiele różni się ono od poprzednio obowiązującego, więc jeśli spełniasz kryteria poprzedniego rozporządzenia – teraz także powinno być ok.

W treści rozporządzenia precyzyjnie opisano w jakie urządzenia należy wyposażyć ambulatorium, pracownię endoskopową, centralną sterylizatornię czy praktykę zawodową. Odstępstwa od tych zasad mogą być także przedmiotem zastrzeżeń w toku kontroli prowadzonej przez wojewodę.
Kontrola podmiotu leczniczego – prawidłowość wpisów w rejestrze
W praktyce, wojewodowie badają też takie aspekty działalności placówki medycznej jak prawidłowość wpisów dokonanych w RPWDL czy zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Często w wyniku takich kontroli konieczne jest przemeblowanie księgi rejestrowej, która potrafi pozostawać niezmieniana przez kilka czy kilkanaście lat.
Jak zatem widzisz, kontrola podmiotu leczniczego prowadzona przez wojewodę może dotyczyć wielu obszarów działalności. Jednak nie ma co panikować. Celem wojewody nie jest przecież zamknięcie Twojego podmiotu leczniczego. Ale warto podejść do tej kontroli (jak każdej zresztą) całkowicie na poważnie.
Dodaj komentarz