Podwykonawstwo jest normalnym sposobem prowadzenia każdej działalności, także działalności leczniczej. Istnieją sytuacje, kiedy nie można zgodnie z prawem korzystać pomocy podwykonawcy.
Gdyby Francesco Gioconda zlecił Panu Leonardo da Vinci wykonanie obrazu Mony Lisy, a leniwy Leonardo zleciłby tę sztukę innemu malarzowi, wówczas dorobek cywilizacyjny naszego gatunku byłby prawdopodobnie mizerniejszy. Jednak w tym przypadku mieliśmy do czynienia z umową o dzieło, w której często wyłącza się skorzystanie z pomocy osoby trzeciej, jeżeli wynik pracy ma być pochodną talentu konkretnego twórcy.
Podobnie zresztą jest w przypadku umowy o pracę – nie można zgodnie z prawem przedłużyć sobie weekendu i w poniedziałek rano “”podstawić” kogoś innego na nasze stanowisko pracy.
W przypadku umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, można taki manewr zastosować, gdyż zgodnie z art. 133 ustawy o świadczeniach:
“Świadczeniodawcy mogą zlecać podwykonawcom udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Funduszem, jeżeli umowa tak stanowi. ”
Kluczem jest zatem wpisanie odpowiedniego zapisu do umowy. Czy Fundusz zgadza się na takie rozwiązanie? W znanych mi przypadkach z nie było z tym większych problemów. Przykładowy zapis umowy (w tym przypadku chodzi o długoterminowe świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze) brzmi:
“Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w “Wykazie podwykonawców” stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.”
A zatem można, jednak koniecznie taki zapis powinien znaleźć się w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych. W przeciwnym wypadku może być nieciekawie, z rozwiązaniem kontraktu włącznie. Co ważne, jeżeli chcemy zmienić naszych podwykonawców, powinniśmy zaktualizować załącznik do umowy – zawarcie aneksu do kontraktu jest w takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem.
Ale to nie wszystko!
Kontakt z NFZ może zawierać dodatkowe zapisy regulujące tę kwestię. Prawie zawsze spotykanym w praktyce rozwiązaniem jest wpisanie do umowy tego, że podwykonawca może wykonywać jedynie część świadczeń (“udzielanie jedynie niepełnego zakresu świadczeń określonych w umowie”).
Co istotne, podwykonawców także dotyczy ograniczenie przewidziane w art. 132 ust. 3 ustawy o świadczeniach, zgodnie z którym nie można zawrzeć umowy z danym podmiotem, jeżeli udziela on świadczeń opieki zdrowotnej u innego świadczeniodawcy , który ma zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ.
Co równie ważne, Fundusz może przeprowadzić kontrolę także u świadczeniodawcy. Kontrola może być prowadzona miejscu prowadzenia działalności przez podwykonawcę w zakresie, w jakim realizuje on umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Dodaj komentarz