Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Zawiadomienie o kontroli NFZ
Michał Grabiec
wrz 26, 2019

Zasadą jest, że NFZ przeprowadza kontrolę po wcześniejszym zawiadomieniu świadczeniodawcy o takim zamiarze. Oczywiście samo słowo “zasada” jest tutaj słowem kluczem. Od każdej zasady są przecież wyjątki. Nie inaczej jest w przypadku kontroli przeprowadzanych przez Fundusz, ale o tym później.

Standardowo, zawiadomienie o kontroli powinno zostać doręczone, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. Kontrola nie może też zacząć się później niż 30 dni od zawiadomienia. Czasu na przygotowanie się do kontroli jest całkiem sporo – od 7 do 23 dni od daty zawiadomienia.

Samo zawiadomienie również powinno spełniać określone kryteria formalne. Niedopuszczalna byłaby sytuacja, w której “ktoś z NFZ” dzwoni do szpitala i informuje, że za dwa tygodnie będzie kontrola.

Zawiadomienie o kontroli powinno zawierać między innymi: zakres przedmiotowy kontroli, imię i nazwisko kontrolerów, numer kontroli. Tych wymogów jest znacznie więcej i brak któregoś może skutkować przeprowadzeniem kontroli w sposób formalnie nieprawidłowy. Zawiadomienie powinno także zawierać przewidywany termin zakończenia kontroli, chociaż przepisy i tak zawierają ograniczenia czasowe wykonywania kontroli u jednego świadczeniodawcy. Żeby nie było zbyt prosto, od takich ograniczeń czasowych również są wyjątki!

NFZ nie zawsze musi zawiadamiać o kontroli!

W niektórych przypadkach…zawiadomienie o kontroli jest równoznaczne z jej rozpoczęciem. Znaczy to, że do placówki medycznej wkraczają kontrolerzy, okazują legitymacje służbowe i voilà, mamy kontrolę w toku.

Zawiadomienie nie musi poprzedzać kontroli, w sytuacji gdy dotyczy ona:

  1. – warunków realizacji świadczeń gwarantowanych określonych na przykład w rozporządzeniach “koszykowych“;
  2. – warunków realizacji świadczeń POZ (z wyjątkiem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej) i zaopatrzenia w wyroby medyczne;
  3. – zasadności wyboru leków, zasad wystawiania recept (niekoniecznie jednak dotyczy to podmiotów posiadających kontrakt z Funduszem);
  4. – realizacji umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę (w takim przypadku szacowana “szkoda” funduszu powinna wynosić co najmniej 10 000 zł).

Powyższe wyliczenie nie jest wyczerpujące – przepisy bardziej szczegółowo regulują tę materię. Jest jeszcze (!) art. 61v ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dotyczy on sytuacji, powiedzmy nadzwyczajnych. Jeżeli Fundusz poweźmie podejrzenie, że przeprowadzenie kontroli jest:

  • – uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia;
  • – niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, lub zabezpieczenia dowodów ich popełnienia
  • – niezbędne dla przeciwdziałania ograniczeniom dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w zakresie zasad ustalania dostępności do świadczeń zdrowotnych i tworzenia list oczekujących

– w takiej sytuacji kontrola również może odbyć się bez wcześniejszego zawiadomienia.

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.