Jak zapewne wiesz, w 2018 i 2019 roku zostały uchwalone nowe zasady przeprowadzania kontroli u świadczeniodawcy mającego zawarty kontrakt z NFZ. Z założenia ma być skuteczniej, co oznacza, że NFZ ma w bardziej sprofesjonalizowany sposób doszukiwać się błędów w prowadzonej przez świadczeniodawcy działalności leczniczej.
Temu celowi służyć ma również wprowadzenie wyspecjalizowanego korpusu kontrolerskiego podlegającego bezpośrednio Prezesowi NFZ. Dotąd czynności kontrolne były wykonywane przez pracowników oddziałów wojewódzkich Funduszu, więc praktyka różniła się w poszczególnych województwach. Teraz mamy mieć do czynienia ze ujednoliconymi zasadami i specjalistami-kontrolerami rozrzuconymi po całym kraju w celu szukania środków służących załataniu dziur w kasie państwowej służby zdrowia.
Żeby było jeszcze weselej, podmioty kontrolowane utraciły znaczną część ze swoich uprawnień w toku postępowania kontrolnego. Dotychczas procedura kontrolna była dosyć zagmatwana, ale kontrolowany podmiot dysponował kilkoma narzędziami, które mogły pomóc w starciu z NFZ-em.
Podmiot, który otrzymał protokół kontroli mógł zgłosić do niego zastrzeżenia, by na tym etapie powalczyć z nieprawdziwymi ustaleniami i osobliwymi praktykami kontrolerów. Teraz ustawodawca wpadł na dość diaboliczny pomysł – nie będzie ostatecznego protokołu kontroli. Znaczy to, że jedno ze znaczących uprawnień kontrolowanego odeszło w niebyt. W sumie całkiem logicznie – jeżeli nie ma możliwości zaskarżenia jakiejś czynności, to tym trudniej złapać kontrolera na jakimś błędzie.
Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, więc warto zajrzeć do najnowszego zarządzenia Prezesa NFZ (nr 58/2019/DK) z dnia 4 czerwca 2019 roku w sprawie kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Oprócz tego, zmiany zostały umieszczone po prostu w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jednak obszerność obydwu dokumentów (pakiet: ustawa + zarządzenie Prezesa NFZ) nie pozwala na syntetyczne opisanie poszczególnych elementów procedury kontrolnej.
Zamiast tego, w kilku najbliższych artykułach opiszemy poszczególne etapy postępowania kontrolnego. I pamiętaj – jeśli masz wrażenie, że może być gorąco, lepiej zadzwoń do prawnika.
Możesz na tym wyjść lepiej niż z ogromną karą nałożoną przez NFZ.
Dodaj komentarz