Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Rozpoczęcie kontroli NFZ
Michał Grabiec
wrz 24, 2019

Jak zapewne wiesz, w 2018 i 2019 roku zostały uchwalone nowe zasady przeprowadzania kontroli u świadczeniodawcy mającego zawarty kontrakt z NFZ. Z założenia ma być skuteczniej, co oznacza, że NFZ ma w bardziej sprofesjonalizowany sposób doszukiwać się błędów w prowadzonej przez świadczeniodawcy działalności leczniczej.

Temu celowi służyć ma również wprowadzenie wyspecjalizowanego korpusu kontrolerskiego podlegającego bezpośrednio Prezesowi NFZ. Dotąd czynności kontrolne były wykonywane przez pracowników oddziałów wojewódzkich Funduszu, więc praktyka różniła się w poszczególnych województwach. Teraz mamy mieć do czynienia ze ujednoliconymi zasadami i specjalistami-kontrolerami rozrzuconymi po całym kraju w celu szukania środków służących załataniu dziur w kasie państwowej służby zdrowia.

Żeby było jeszcze weselej, podmioty kontrolowane utraciły znaczną część ze swoich uprawnień w toku postępowania kontrolnego. Dotychczas procedura kontrolna była dosyć zagmatwana, ale kontrolowany podmiot dysponował kilkoma narzędziami, które mogły pomóc w starciu z NFZ-em.

Podmiot, który otrzymał protokół kontroli mógł zgłosić do niego zastrzeżenia, by na tym etapie powalczyć z nieprawdziwymi ustaleniami i osobliwymi praktykami kontrolerów. Teraz ustawodawca wpadł na dość diaboliczny pomysł – nie będzie ostatecznego protokołu kontroli. Znaczy to, że jedno ze znaczących uprawnień kontrolowanego odeszło w niebyt. W sumie całkiem logicznie – jeżeli nie ma możliwości zaskarżenia jakiejś czynności, to tym trudniej złapać kontrolera na jakimś błędzie.

Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, więc warto zajrzeć do najnowszego zarządzenia Prezesa NFZ (nr 58/2019/DK) z dnia 4 czerwca 2019 roku w sprawie kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oprócz tego, zmiany zostały umieszczone po prostu w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jednak obszerność obydwu dokumentów (pakiet: ustawa + zarządzenie Prezesa NFZ) nie pozwala na syntetyczne opisanie poszczególnych elementów procedury kontrolnej.

Zamiast tego, w kilku najbliższych artykułach opiszemy poszczególne etapy postępowania kontrolnego. I pamiętaj – jeśli masz wrażenie, że może być gorąco, lepiej zadzwoń do prawnika.

Możesz na tym wyjść lepiej niż z ogromną karą nałożoną przez NFZ. 

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.