Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Kontrola w podmiocie wykonującym działalność leczniczą
Michał Grabiec
wrz 24, 2019

Słowo kontrola brzmi źle i to całkiem słusznie. Nikt nie lubi być kontrolowanym. Od dzieciństwa człowiek podlega kontroli rodzicielskiej, potem, jakby tego było mało, dodatkowo nauczycielskiej. Jeżeli będzie na tyle nieostrożny i pójdzie na studia, będzie jeszcze podlegał kontroli przez prowadzących zajęcia.

Jadąc drogą można zostać skontrolowanym przez Policję. Łowiąc ryby w Zalewie Rybnickim można zostać skontrolowanym przez Straż Wodną. W trakcie odbywania aplikacji radcowskiej często padaliśmy ofiarą kontroli urządzanej aplikantom przez opiekuna naszego roku. Było to dosyć zabawne, gdy chmara 30-latków nagle wkraczała do sali wykładowej po otrzymaniu telefonu, że „opiekun sprawdza obecność”.

Widmo kontroli ciąży zatem na prawie każdym obywatelu.

A najgorzej mają przedsiębiorcy

A przedsiębiorcy funkcjonujący w branży medycznej jeszcze gorzej…

Jest taki podmiot, który wszyscy znają i niekoniecznie chcą się z nim zetknąć. A często muszą, gdyż kontrakt jest darem niebios i przekleństwem zarazem. Tym podmiotem jest  – wiadomo – Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli NFZ. Kiedyś funkcjonujący też jako Kasy Chorych, jednak to już dość zamierzchłe czasy. A w przyszłości być może wyspecjalizowane jednostki organizacyjne w ramach urzędów wojewódzkich. A przynajmniej takie plany istniały jeszcze za czasów ministra Konstantego Radziwiłła…

Od jakiegoś czasu zamierzenia te zostały wyraźnie wstrzymane. Zresztą sam nie wiem czemu miałyby służyć. Przecież urzędy wojewódzkie w magiczny sposób się nie rozrosną i nie wchłoną do swojej biurowej infrastruktury jednostki organizacyjnej zatrudniającej przynajmniej kilkadziesiąt osób. Tak to przynajmniej widzę w przypadku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wprawdzie korytarze często zieją pustką, to jednak w każdym zakamarku Pani Krysia z Panią Basią łakomie wsuwają ciasteczka zapijając je kawą z nowo zakupionego ekspresu.

W praktyce zatem, te same osoby będą wykonywały tę samą pracę. I to w tym samym budynku. Zmieni się zatem jedynie tabliczka z „Śląski Oddział Wojewódzki NFZ” na „Urząd Wojewódzki. Wydział Kontaktów Medycznych”(lub coś podobnego).

Co jest ważne dla Ciebie – podmiocie wykonujący działalność leczniczą?

Otóż NFZ się coraz bardziej profesjonalizuje, a kontrolerzy mają być skuteczni i bezwzględni niczym dementorzy z cyklu powieści Harry Potter. Fundusz ogłasza nabory na stanowiska kontrolerskie, co oznacza, że planuje szeroko zakrojone akcje kontrolne.

Co to oznacza w praktyce?

To, że warto śledzić nasz nowy blog ……., w którym o kontroli z NFZ (ale nie tylko) przeczytasz całkiem sporo! Widzimy się niebawem, oby nie w trakcie kontroli!.

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.