Czyli Oddział Intensywnej Opieki Prawnej
close
Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia
Michał Grabiec
wrz 24, 2019

Zapewne kojarzysz książkę (albo film) pod tytułem „Lot nad kukułczym gniazdem”. Takich ról jaką zaprezentował nieśmiertelny Jack Nicholson się zresztą nie zapomina. Danny de Vito w roli Martiniego czy aktor grający milczącego wodza również pokazali swoje niemałe umiejętności.

No i siostra Mildred. Wielka oddziałowa sprawująca kontrolę nad pacjentami oraz całym szpitalem psychiatrycznym. Faktyczny jedynowładca, od którego kaprysów zależy bardzo wiele, a na pewno los podopiecznych.

Czy coś Ci to przypomina?

W realiach polskiej służby zdrowia siostrę Mildred odgrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Podlegający w praktyce wyłącznie rządowi prezes NFZ ma dość szerokie pole do regulowania zasad leczenia w kraju. Wystarczy, że sięgnie po swoje najskuteczniejszą broń – zarządzenie prezesa NFZ wydane na podstawie art. 146 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Sam status prawny zarządzeń budzi spore kontrowersje, bo jest to de facto źródło prawa powszechnie obowiązującego, wydawane jednak w sposób nieco odbiegający od przyjętych standardów. Chodzi o to, że ustawy uchwalane przez Sejm czy rozporządzenia ministrów podlegają kontroli konstytucyjnej, zawsze Trybunał Konstytucyjny może uchylić taki akt prawny. Z zarządzeniem prezesa NFZ jest trochę inaczej. Nie bardzo jest jak wzruszyć takie prawo, a jednak od treści zarządzenia (lub jego interpretacji) zależy bardzo wiele.

W 2018 roku możesz prawidłowo wykonywać kontrakt na podstawie jednego zarządzenia, które jednak w 2019 może zostać zmienione i …

…okazuje się, że wykonujesz kontrakt w sposób nieprawidłowy!

Jak zapewne już wiesz, Fundusz ma pełne prawo skontrolować to jak prowadzisz swoją działalność leczniczą, komu przepisujesz recepty, i z jakim stopniem refundacji.

Mało tego. Fundusz ma pełne prawo sprawdzić czy podległy Ci personel medyczny ma wymagane prawem specjalizacje oraz czy zapewniasz odpowiedni poziom zaopatrzenia w sprzęt i wyroby medyczne. Jak pewnie wiesz, Fundusz ma niekiedy…odmienne podejście do niektórych zagadnień aniżeli reszta śmiertelników.

No i wtedy zaczynają się problemy – zawiadomienie o kontroli i najazd rozszalałych kontrolerów wietrzących błędy popełnione przez świadczeniodawcę.

Spokojnie. Kontrola to nic przyjemnego, ale też żadna tragedia. Z wszystkiego da się wyjść z twarzą. Również ze spotkania z siostrą Mildred.  Byle skończyć lepiej niż Jack Nicholson.

Michał Grabiec
Michał Grabiec

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Michał Grabiec
kw. 15, 2020
Jak przenieść kontrakt z NFZ?
Czy można przenieść kontrakt z NFZ? Przepisy ustawy przewidują taką możliwość, jednak nie jest to zadanie proste. Wiele będzie zależało od tego jakim zakresie wykonujesz swoją działalność leczniczą. Bardzo istotne jest to, który oddział wojewódzkim NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej obowiązują na terenie całej Polski. Jednak […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
mar 25, 2020
Odroczenie płatności składek ZUS
W dniu 23 marca ukazał się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uproszczony wniosek o o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące.
Czytaj dalej
Michał Grabiec
mar 17, 2020
Stan zagrożenia epidemicznego i (uzasadniona) gorączka legislacyjna
Stan zagrożenia epidemicznego to nie to samo co stan wyjątkowy w rozumieniu Konstytucji. Jednak bez wątpienia mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym w sensie faktycznym. Odbije się on na wielu gałęziach gospodarki, być może relacjach społecznych.

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Jesteśmy partnerami w śląskiej kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik. Od lat pomagamy naszym klientom w prawidłowym prowadzeniu różnych placówek medycznych - szpitali, indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, pielęgniarskich, fizjoterapeutycznych, prywatnych przychodni, poradni i klinik leczenia niepłodności. Pełnimy funkcję inspektorów ochrony danych w kilku szpitalach, pomagając stosować zasady ochrony danych w tych placówkach. Nasze doświadczenie wykorzystuje także prasa branżowa i specjalistyczne portale, dla których regularnie piszemy dzieląc się swoją praktyką.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.